Written by 2:55 pm Bez kategorii

Porównanie wiertarek ręcznych ze słupowymi

Na rynku sprzedażowym dostępnych jest wiele rodzajów wiertarek, z których każda ma swoje zalety i wady. Podobnie jak w przypadku wszystkich zakupów urządzeń do warsztatu, należy wziąć pod uwagę profity jakie daje wykorzystanie danego rodzaju sprzętu. Poniżej porównamy wiertarki słupowe ze standardowymi wiertarkami ręcznymi.

Czym się charakteryzują oba typy wiertarek?

Wiertarka ręczna, jak sama nazwa wskazuje, jest ręcznym typem elektronarzędzia. Ten rodzaj sprzętu jest co prawda kompaktowy i lekki, a do tego wszechstronny i praktyczny, ale z drugiej strony niezwykle ograniczony pod względem wydajności i dokładności w nawiercaniu.

Wiertarki słupowe to z kolei urządzenia wolnostojące. Są one przeznaczone do nawiercania większych otworów i bardziej precyzyjnych prac, między innymi dlatego, że materiał obrabiany jest w tym wypadku unieruchomiony na stole za pomocą specjalnych imadeł.

Różnice w momencie obrotowym wiertła

Jest to bardzo istotna zmienna, dzięki której łatwiej dostosować preferowany rodzaj wiertarki do bieżących potrzeb. Generalnie wiertarki słupowe dysponują w tym względzie znacznie wyższym momentem obrotowym, nawet przy wymiernie niskich prędkościach obrotowych silnika. Dzięki temu zyskuje wydajność i komfort pracy.

Warto dodać, że niektóre nowsze modele wiertarek słupowych wyposażone są w bezstopniową regulację obrotów, inne posiadają bardziej konwencjonalne przełączniki zmiany biegu (lewo/prawo).

Jeżeli mamy do wykonania pracę, w ramach której musimy wykonać otwory w bardziej twardych materiałach, albo w tworzywie sztucznym czy szkle, to właśnie wiertarka słupowa będzie bardziej adekwatnym wyborem. Możliwość regulacji prędkości obrotowej i dostosowanie jej do twardości obrabianego materiału to parametry, których nie wolno ignorować przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Stabilność i dokładność

Tutaj znowu piłeczka jest po stronie wiertarek słupowych. W przypadku narzędzi ręcznych wiele zależy bezpośrednio od samego operatora. Prawda jest taka, że strukturalnie lepsza rama maszyny wolnostojącej pozwala na dokładniejsze wiercenie prostopadłe.

Podobnie jest z precyzją wykonywanych wierceń. Zaletą wiertarek słupowych jest z pewnością stół, który umożliwia mocowanie obrabianych części w imadłach pod różnymi kątami.

Close