Written by 1:43 pm Bez kategorii

Fototerapia w leczeniu łuszczycy – sprawdź, czy warto!

Łuszczyca to niestety jedna z najpopularniejszych chorób dermatologicznych naszych czasów. Została ona sklasyfikowana jako choroba immunologiczna, jest też uwarunkowana genetycznie. Dlatego, czasami nawet najbardziej przemyślana profilaktyka może nie być zabezpieczeniem przed wystąpieniem objawów. Wtedy potrzebna jest klinika leczenia łuszczycy.

Balsam czy fototerapia?

Dbanie o skórę to generalnie zbiór dość prostych czynności. Odpowiednie dobrane kosmetyki i pamiętanie o dodatkowym nawilżaniu balsamem to podstawy, które zna każdy. Często zwrócenie większej uwagi właśnie na pielęgnację jest poradą kierowaną do osób, zmagających się z objawami łuszczycy. Czy słusznie?

Prawda jest taka, że istnieją lepsze sposoby na walkę z objawami łuszczycy i wszystkimi wiążącymi się z tym nieprzyjemnościami. Wiele klinik leczenia łuszczycy w Polsce oferuje leczenie łuszczycy fototerapią. Na czym to polega?

Fototerapia – jak przebiega i jak właściwie działa?

Fototerapia to zabieg, który jest najbardziej popularny zimą. Dlaczego? Wiąże się to bezpośrednio z utrudnionym dostępem do promieni słonecznych. Zabieg fototerapii polega na skierowaniu promieni UV na zmiany skórne powodowane łuszczycą. Ma działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne.

Fototerapia ma za zadanie spowolnić łuszczenie się skóry. Cała terapia to kilka sesji tygodniowo, powtarzanych przez kilka miesięcy. Długość i intensywność terapii dostosowuje się indywidualnie do stanu skóry i poziomu rozwoju choroby. Pojedynczy zabieg trwa tylko kilka minut i przypomina przebywanie w solarium. Pacjentom pomiędzy zabiegami doradza się stosowanie mocnych kremów z filtrem.

Co jeśli fototerapia nie zadziała?

Prawie każda klinika leczenia łuszczycy oferuje również inne możliwości rozwiązania problemów skórnych w trakcie trwania omawianej choroby. Przede wszystkim dużym wsparciem dla organizmu od wewnątrz jest zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii, która pozwoli zaleczyć stany chorobowe.

Istnieją również nowoczesne wersje fototerapii połączone z przyjmowaniem środka światłouczulającego. Takie połączenie prezentować ma większą skuteczność. Trzeba jednak wiedzieć, że całkowite wyleczenie łuszczycy nie jest możliwe, mogą występować nawroty.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Close