Written by 7:29 pm Bez kategorii

Gdzie można zakuć liny stalowe?

Liny stalowe używane są w wielu gałęziach przemysłu i w życiu codziennym. W całej Polsce działają przedsiębiorstwa oferujące zakuwanie lin stalowych. Jak znaleźć dobrą firmę oferującą takie usługi? Na czym polega proces zakuwania?

Zakuwanie lin stalowych – jak się odbywa?

Liny stalowe zakuwane są przy pomocy specjalistycznych pras hydraulicznych. Każde zakucie otrzymuje własny numer, który jest następnie wpisany do atestu otrzymywanego podczas zakupów wraz z paragonem lub fakturą. Do zakuwania używa się maszyn różnego typu, które mają odpowiednią siłę zgniotu.

Do zakuwania mogą być użyte różnego rodzaju linki stalowe, a zakuwarki bez problemu poradzą sobie też z okrągłymi elementami. Zakuwanie odbywa się przy pomocy specjalnych klamer w kształcie cylindrycznym lub stożkowym.

Jak wybrać firmę zajmującą się zakuwaniem linek stalowych?

Zakuwane liny stalowe muszą przede wszystkim spełniać rygorystyczne normy. Chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Lina musi być wytrzymała i odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Musi być odporna także na korozję.

Najlepiej jest zdecydować się na renomowaną firmę z dużym doświadczeniem w tej branży. Każdy produkt musi mieć certyfikat i być poddany przed sprzedażą sprawdzeniu. Warto przy tej okazji pamiętać, że zakuwane liny stalowe używane przy suwnicach i dźwigach zgodnie z prawem muszą być minimum raz w roku poddane kontroli.

Liny stalowe używane do zakuwania

Każda stalowa linka wykonana jest z kilku prętów spiralnie ze sobą skręconych. Lina musi na końcach być jednolita i nie może się rozwarstwiać. Z tego względu końcówki zabezpieczane są specjalną żywicą, która zastyga. Takie zakończenie chroni użytkownika przed zranieniem czy ukłuciem.

Można także wybrać liny z zarabianymi końcówkami, czyli opalanymi. Opalanie powoduje, że druty się ze sobą zlepiają i nie ma możliwości ich rozwarstwienia. Należy pamiętać, aby po ostygnięciu oszlifować końcówkę, aby nie miała ona ostrych krawędzi. Zakuwane mogą być liny nagie, a także powleczone powłoką PCV.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Cecho

Close