Written by 12:00 pm Bez kategorii

Jakie właściwości lecznicze ma ziele czystka?

Czystek lekarski to jedna z najpopularniejszych roślin ostatnich lat. Co stoi za jego dużym powodzeniem wśród osób preferujących naturalne metody leczenia? Zobacz najważniejsze właściwości lecznicze i działanie czystka.

Czystek lekarski – czym się wyróżnia?

Czystek (Cistus L.), określany też jako Czystek lekarski, jest rodzajem rośliny krzewiastej, która naturalnie występuje na obszarze basenu Morza Śródziemnego.

Rodzina ta obejmuje około 29-36 gatunków oraz mieszańców. Najpopularniejsze z nich to czystek biały, czystek kreteński, czystek szary oraz czystek wawrzynolistny.

Czystki są krzewami uprawianymi jako ozdobne, ponieważ charakteryzują się pięknymi kwiatami, ale również zawierają one szereg substancji aktywnych odpowiadających za ich prozdrowotne działanie.

Jakie właściwości ma czystek?

W przypadku rośliny jak czystek właściwości lecznicze wynikają przede wszystkim z dużej ilości antyoksydantów, czyli substancji o działaniu przeciwutleniającym.

Dzięki temu czystek pomaga w neutralizacji wolnych rodników, które są przyczyną szybszego starzenia się i uszkadzania komórek oraz wielu chorób, między innymi sprzyjają nowotworom, chorobom układu krążeniowego, zapaleniom.

Również w przypadku ziela jak czystek właściwości lecznicze odnoszą się do jego działania przeciwdrobnoustrojowego. Pomaga on w walce z bakteriami, wirusami, grzybami, które sprzyjają infekcjom.

Składniki aktywne w czystku powodują też, że korzystnie wpływa on na stan skóry, dlatego może być on używany zewnętrznie, by zadbać o jej odpowiednią kondycję.

Jakie jest zastosowanie czystka lekarskiego?

W przypadku ziela jak czystek zastosowanie jest rozległe, dlatego może on pomóc w różnych dolegliwościach. Kiedy warto sięgnąć po ziele czystka?

Przede wszystkim zaleca się stosowanie czystka wewnętrznie, na przykład w formie naparów lub suplementów diety. Wspiera on wtedy pracę układu krążeniowego, odpornościowego, pomaga w detoksie, czyli usuwaniu zbędnych i szkodliwych substancji z organizmu. Umożliwia przy tym obniżanie poziomu cholesterolu, trójglicerydów oraz cukru we krwi.

Czystek lekarski będzie też pomocny w kuracji infekcji, na przykład przeziębień, grypy, infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych.

Close