Written by 4:54 pm Bez kategorii

Kiedy policja we Włoszech może nałożyć mandat na kierowcę?

Włochy to piękny kraj, do którego corocznie przybywają turyści z całego świata. Przez Italię przebiegają też główne trasy, którymi jeżdżą kierowcy międzynarodowi. Na północy kraju bardzo często dochodzi do zatrzymań pojazdów z obcymi rejestracjami. Warto zatem pilnować przepisów i jeździć zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

Zatrzymanie ciezarowki we Włoszech – co robić?

Szczególnie kierowcy samochodów ciężarowych są narażeni na liczne kontrole policyjne. Z tego względu warto mieć wszystkie niezbędne dokumenty, aby nie narazić się na zatrzymanie pojazdu we Włoszech. Włoska policja bardzo skrupulatnie sprawdza wszystko i w razie wątpliwości lub braku na przykład licencji międzynarodowej wydaje nakaz zatrzymania pojazdu. Samochód trafia na parking policyjny i nie można kontynuować pracy ani przepakować ładunku.

Jeśli taka sytuacja ma miejsce, warto skontaktować się z polskim prawnikiem we Włoszech, który wystosuje odpowiednie pismo i przyspieszy procedurę zwrotu ciężarówki. To oczywiście znacznie obniży koszty. Parking policyjny jest bardzo drogi, a więc warto reagować natychmiast i wnioskować o przestawienie auta na prywatny parking.

Mandat we Włoszech – czy trzeba płacić?

Jeżdżąc samochodem po Włoszech, można narazić się na wysokie mandaty. Najczęściej kierowcy otrzymują je z fotoradarów, które są umieszczone w mało oczywistych miejscach. Wielu kierowców twierdzi, że są one tam nie po to, aby było bezpieczniej, ale po to, by wystawiać mandaty.

Oczywiście mandat trzeba zapłacić, chyba że ktoś twierdzi, że został on nałożony niesłusznie. Wówczas można złożyć stosowne pismo do Sędziego Pokoju lub Prefekta. Musi być ono napisane po włosku i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z tego względu warto poprosić o pomoc prawnika, który zrobi to szybko i skutecznie.

Co warto wiedzieć o przepisach we Włoszech?

Jak w każdym kraju, tak też i we Włoszech, przepisy prawa muszą być przestrzegane. Jeśli nie będą, to policja może wystawić mandat. Zatrzymanie pojazdu we Włoszech jest częstym zjawiskiem, o czym warto pamiętać.

Na pewno jadąc przez Italię, trzeba skrupulatnie pilnować przepisów prawa drogowego. W razie problemów najlepiej od razu kontaktować się z kancelarią prawną, która pomoże rozwiązać wiele problemów.

Close