Written by 10:52 am Bez kategorii

Paletopojemniki – dobre rozwiązanie dla wielu branż

Firmy często stają przed problemem bezpiecznego i wygodnego transportu płynów. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być paletopojemnik. Jakie zalety decydują o bardzo wszechstronnym użyciu paletopojemnika?

Kontener IBC – co to takiego?

Kontener IBC (ang. Intermediate Bulk Container) to jeden z najlepszych sposobów do przewożenia i przechowywania płynów i produktów półpłynnych lub sypkich. Znany jest też jako Paletopojemnik, zbiornik IBC, mauser lub tankpaleta. Kontener IBC to najczęściej sześcian wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Specjalna klatka, zrobiona z ocynkowanych rurek, dodatkowo chroni pojemnik przed mechanicznymi uszkodzeniami. Całość jest umieszczona na podstawie, która ułatwia transport i składowanie.

Rodzaje paletopojemników

Najczęściej spotykane są zbiorniki IBC o pojemności 1000 l. Rzadziej spotykane są kontenery o mniejszej pojemności, np. 300 lub 600 l.Producenci oferują też pojemniki o różnych otworach wlewowych i wylewowych. Dzięki temu można je lepiej dostosować do przechowywanej substancji.Zbiorniki IBC mogą być też wykonane z różnych materiałów, choć najczęściej jest to polietylen o wysokiej gęstości. W przemyśle spożywczym chętnie wykorzystywane są także mausery ze stali nierdzewnej.Aby zapewnić jak najlepsze warunki do przechowywania i transportu, producenci stosują różnego rodzaju podstawy. Najczęściej wykorzystuje się europalety lub stalowe płozy.

Gdzie można stosować kontenery IBC?

Zastosowanie zbiornika IBC jest bardzo wszechstronne. Wykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie niezbędne są produkty płynne, półpłynne czy sypkie. Sześcienny kształt ułatwia składowanie i transport. Tradycyjne beczki zdecydowanie przegrywają tu konkurencję z kontenerem IBC. Dodatkowo kontenery o wiele łatwiej jest przemieszczać, dzięki europaletom czy płozom.Obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, chemicznego czy kosmetycznego bez kontenerów IBC. Dzięki nim można zachować idealny porządek w magazynie i zoptymalizować procesy magazynowe.

Close