Written by 12:00 am Bez kategorii

Wszystko o: badaniach prenatalnych

Każda kobieta w ciąży stara się dbać o zdrowie swoje i swojego dziecka, co może uczynić m.in. poprzez regularne poddawanie się różnym badaniom prenatalnym. Ogólnie rzecz biorąc służą one do diagnostyki, która pozwala stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo i czy cała ciąża ma właściwy przebieg.

Kto wykonuje badania prenatalne?

Standardowe USG, czyli najbardziej podstawowe badanie prenatalne, jest przeprowadzane przez ginekologów-położników. Z kolei badania bardziej skomplikowane muszą być wykonywane przez lekarzy posiadających odpowiednie kompetencje i doświadczenie zawodowe.

Przykładem badania specjalistycznego jest echokardiografia opisana na stronie gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia, którą może się zająć jedynie lekarz dysponujący i odpowiednią wiedzą kardiologiczną, i odpowiednim sprzętem diagnostycznym.

Badania inwazyjne vs nieinwazyjne

Standardowego podziału badań prenatalnych dokonuje się na podstawie poziomu ich inwazyjności. Na badania nieinwazyjne kieruje się wszystkie kobiety w ciąży. Z kolei te inwazyjne są wykonywane tylko w określonych przypadkach.

Inwazyjność nie musi jednak wiązać się z bardzo dużym ryzykiem. Wyraźny rozwój medycyny doprowadził do tego, że większość badań da się już przeprowadzić tak, by wywoływały one jak najmniej skutków ubocznych i nie były praktycznie żadnym zagrożeniem czy to dla płodu, czy to dla matki dziecka.

Kiedy rozszerzyć zakres badań?

W zależności od stanu zdrowia pacjentki, ale też i jej historii medycznej oraz historii jej rodziny, może dojść do konieczności przeprowadzenia różnych dodatkowych badań, chociażby echa serca płodu, omówionego na stronie www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia .

Decyzje są podejmowane przez lekarza prowadzącego. On bierze na siebie odpowiedzialność za właściwe przygotowanie planu badań.

Close