Written by 6:25 pm Zdrowie

Szwy rozpuszczalne – co o nich wiemy?

Zabiegi chirurgiczne, nieszczęśliwe wypadki zazwyczaj kończą się ranami i przerwaniem tkanek w ciele człowieka. Do tej pory do zszywania różnego rodzaju ran używano tradycyjnych nici chirurgicznych, które niestety po jakimś czasie trzeba było usunąć. Na szczęście rozwój medycyny, technologii pozwolił na stworzenie nowego rodzaju szwów. Szwy rozpuszczalne stały się alternatywą do tych tradycyjnych, a ich największym plusem jest to, że ulegają one rozpadowi.

Szwy wchłanialne a nierozpuszczalne – różnice

Nici chirurgiczne rozpuszczalne tym różnią się od nici tradycyjnych, że ulegają biodegradacji. Oznacza to, że po pewnym czasie od szycia zaczynają się w ciele rozkładać i nie ma potrzeby ich usuwania. Szwy nierozpuszczalne nie mają możliwości rozkładu, stąd po upływie określonego czasu muszą zostać z ciała wyciągnięte.

Szwy rozpuszczalne mogą być stosowane tylko w sytuacjach, gdy zostanie przerwana tkanka miękka lub w zabiegach narządów miąższowych. Nici chirurgiczne rozpuszczalne stosowane są w miejscach, gdzie uszkodzona tkanka może szybko się zrosnąć. Natomiast szwy tradycyjne, nierozpuszczalne są niezastąpione w przypadkach, gdy rana potrzebuje długiego okresu podtrzymania. Przykładem może być duża rana skóry.

Szwy wchłanialne – charakterystyka

Szwy rozpuszczalne są dość innowacyjnym narzędziem, coraz częściej używanym przez lekarzy. Nici chirurgiczne rozpuszczalne produkowane są z różnych materiałów. Mogą to być materiały syntetyczne lub materiały pochodzenia naturalnego. To, jakie zostaną wybrane podczas szycia rany, zależy od wielu różnych czynników. Warto pamiętać, że szwy wchłanialne dają duży komfort pacjentowi, gdyż nie muszą one być usuwane.

W jaki sposób dochodzi do rozpuszczenia szwów wchłanialnych?

Szwy rozpuszczalne ulegają biodegradacji w ciele pacjenta, dzieje się to przede wszystkim za sprawą płynów ustrojowych. Oprócz płynów ustrojowych na szwy rozpuszczalne działają także leukocyty, które są częścią układu odpornościowego człowieka. Pozostałości po niciach rozpuszczalnych są przez organizm odbierane, jako ciało obce, którego należy się pozbyć. I tu do akcji wkraczają tak zwane komórki żerne, które do końca usuwają pozostałości po szwach, tym samym usuwają ciało obce.

Close